E-Kitap nedir? dendiğinde yayınlanmış kitapların internet ortamındaki sürümüne veya hiç basılmamış, internette yayınlanmak için hazırlanmış halidir.


Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza giren, okumayı seven insanların her ortamdan kitap okumayı sağlar. Ayrıca sesli kitap okuyucu, görsel resim tarayıcı bölümleri de vardır. Kâğıt baskı kitaplarda olan tüm özelliklerde mevcuttur.


Ülkemizde henüz kitap okuma alışkanlığı tam anlamıyla istenilen seviyeye gelmedi. Dünya sıralamasında en az kitap okuyan ülkeler arasında ilk sıralarda yer alırız. Bunun yerine internet kullanma oranı nerdeyse ülkenin tamamına yakındır. İnternet ile iç içe bir toplumun, okumak istediği kitapları internetten indirip okusun diye kurulan E-Kitap internet siteleri, kitaplarda bulunan yazıların yanı sıra, resimleri de kapsar. Okumak istediğiniz ama almaya hiç fırsatınız olmayan kitapları, siteler sayesinde okuyabilirsiniz.


IPAD, ANDROID tabletler, akıllı telefonlar, kitap okuyucular ve bilgisayarlarda taşıyabilirsiniz.


Kolaylıkla internetten elektronik posta gönderilebilecek durumdadır. Ayrıca, diskette ve CD-Rom olarak da okura ulaşabilir.


Kolay güncellenmesi, kolay taşınması, depolanma sorununun olmaması, baskı maliyetlerini ortadan kaldırması, ses, video gibi etkileşim olanaklarının bulunması gibi birçok avantajı vardır.Faydaları Nedir?


Biriken kitapların yer kaplamasını önler. Yüzlerce kitabı arşivinizde bulundurabilir, gittiğiniz her yere, yer kaplamadan götürebilirsiniz. Üstelik istenilen ekran boyutuna getirilmekte; not alınan bölümlere işaret koyularak, detaylı aramalar anında yapılabilmektedir. Almak istediğiniz kitapları sipariş verip günlerce beklemek yerine indirebilir, hemen okumaya başlayabilirsiniz. Üstelik baskı, matbaa, kâğıt maliyeti olmadığından normal kitaplara göre çok daha ucuzdur. Ayrıca sesli kitap okuma bölümleri de vardır.Nereden İndirilir?


Çeşitli E-Kitap formatları bulunmaktadır. Bunlar nedir, en çok tercih edilenleri hangileridir dersek; (Portable Document Format) ve (Microsoft Reader) dir. Microsoft Reader, Mikrosoft’un geliştirdiği programdır. İndirmesi kolay olduğundan dolayı tercih edilir. Şu anda sadece, Windows ve PocketPc için geliştirilmiş sürümleri mevcuttur.Hayatımızda Yeri Nedir?


İnsanlara kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın yanı sıra, piyasada mevcut kitaplarda kullanılan kâğıt ihtiyacını sonlandırır. Baskı, kâğıt, ulaştırma dağıtım gibi masraflar kitap maliyetinden düşüldüğü zaman, yeni çıkan kitapların maliyeti ucuzlayacaktır. Kullanılan kâğıtta ekonomik giderlerdendir. Ağaçtan yapılan kâğıtlar, daha az ağaç kesilmesini sağlar.


E-Kitap döneminin başlaması ile öğrencilerin de işlerini kolaylaşmıştır. Yakında eğitim öğretimde, bu uygulama kullanılmaya başlanacaktır. Çocukların gereksiz çanta taşımasının önüne geçmek amaçlanır. Bilgisayar çağında büyüyen çocukların rahat kullanabileceği gibi, eğitim hayatını canlandıracaktır.


E-Kitap
Etiket:
Okunma Sayısı: 884


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!