Seo açılımı nedir? Sorusu aslında en doğal hali ile web sitesini popüler hale getirmek diyebiliriz. Bu çalışmayı birçok mesleki alanda ki uzman kişiler yürütmektedir. SEO çalışmalarını nasıl yaparım? Diye düşünen kişiler, öğrenmek ve geliştirmek için bir çok alanda uzman seviyede olması gerekir; ya da SEO çalışması yaptırmak isteyen kişi ya da kurumlar nasıl bir yol izlemeliyim diye düşünüyorsa eğer, aradığını yazının devamında bulabilirler…

SEO Çalışmaları Nedir ve Nasıl Yapılır?
SEO Çalışmaları Nedir ve Nasıl Yapılır?

SEO uzmanı olmak, programcı olmak gibi bir iş değildir. Özel olarak eğitim alabilecekleri temel ve ileri düzey alanı yoktur.

Tamamı ile zaman ve kavram meselesidir. Genel faktörler dışında stratejiye odaklı çalışma şeklidir. Çalışma içeriğinde bir çok mesleki alanı barındırır.


Bu mesleki alanlar şunlardır;

Örneğin site içi SEO ya da diğer adı ile ON PAGE SEO uyarlamalarını yapabilmeniz için, HTML ve CSS alanında uzman olmanız şarttır. Güvenlik önlemleri, dosya ve kod optimizasyonu, performans optimizasyonu, HTTP hata yönetimi, CONFIG ayarları, site saldırılarına karşı önlem alma, kod açıkları ve hataları gidermek gibi SEO ya etki eden faktörleri uyarlamanız içinde, web yazılım bilginizin olması gereklidir.Konuya vâkıf olduğunuz alanda okuyucuların kolay anlayabileceği benzersiz içerikler oluşturmalı, doğru bağlantı şeması kurarak uygulamanın amacını ortaya koymalı, hedef kitleye odaklanıp farklı methodlar geliştirerek kazanç elde etmelidir. Elde edilen bu kazanımların demografi sonuçlarını doğru okuyabilmeli bu doğrultuda stratejiler geliştirebiliyor olması gerekir.


SEO çalışmaları için web tasarım nasıl olmalıdır?


SEO çalışmaları için hazırlanacak olan web tasarım tüm taracıyılara uyumlu, mobile ve diğer cihazlara duyarlı, sade görünüme sahip, kesinlikle grafik ağırlıklı olmamalı ve mümkün olduğunca SVG+XML şema yapısında ya da Html5 ile gelen CANVAS kullanarak grafikler oluşturulmalı daha az yer kaplayan vektörler kullanılarak sadeliğin ön planda olması sağlanmalıdır.SEO çalışmaları için web tasarım özellikle hatasız olmalıdır! Eksik bırakılmış, etiket üzerine stil uyarlaması yapılmış ve yanlış tanımlanmış HTML ve JAVASCRIPT kodları olmamalıdır. Böyle bir durum olduğunda W3C standartlarında HTML ve CSS kod yazmak daha da yararlı olacaktır.


Sade düzeyde hatasız bir tasarım, SEO açısından çok fayda sağlayacaktır.


Çok fazla istek yapılan dosyalar olmalalıdır! Görsellik katmak için, büyük boyutta kullanılan SLIDER uyarlamaları kaldırılmalıdır! Ve sayfa boyutunu yükseltecek durumlardan kaçınılmalıdır!


Html de işaretleme taglarının ne işe yaradığını bilmeli ve doğru kullanmalı, kodlama esasında SEO için faydalı olabilecek birçok META ve benzeri tanımlama etiketleri bulunmaktadır.


Kavramak için görmek, görmek için de dikkatle bakmak gerekir.


Kısacası yapacağınız her çalışmada hataları görmezden gelmeyin!


SEO çalışmaları için web yazılım nasıl olmalı?


Günümüzde birçok kişi söz konusu durumu WORDPRESS te eklentiler ile çözmektedir. Fakat her işlem için daha fazla eklenti kullanımı olduğunda sayfa da kod yığını ve aşırı istekler olur. Bu durum sayfa boyutu yükseltir ve geç açılmasına sebebiyet verir! Wordpress te kullansanız en azından bu eklentileri yazabilecek seviye de PHP kodlama yapabiliyor olmanız gerekir.


SEO çalışmaları için web yazılım nasıl olmalı?
SEO çalışmaları için web yazılım nasıl olmalı?

Peki özel bir yazılım olduğunda nasıl bir yol alınmalıdır. SEO çalışmaları için web yazılım tarafında istekleri daha az tutmak, sayfa açılışı için önbellekleme yapmak, içerik ve dosya sıkıştırma için Gzip, Deflate, HTTP Cache, Runtime Cache, File Cache gibi kompenentleri kullanmak ya da kendi uygulamanızı yazabilecek seviyede olmanız gerekir.


Çeşitli istatistik verileri tutmak için arka planda çalışan program parçacıklarıda sayfa açılışına ve geç yüklemenmesi neden olabilir! Bu durumda sayfanın yüklenmesini beklemek yerine, asenkron yani zaman uyumsuz olarak kodları çalıştırabilirsiniz. Aynı şekilde ana sayfa da iken bir sonra ki sayfaları bile bu uyarlama ile sıkıştırıp, önbelleğe alabilirsiniz. Bu durum diğer sayfaların geçisinde 0-50 ms arasında bir sürede yanıt verecektir.


Klasörde bulunan jpg, png, gif, js, pdf gibi dosya uzantıları içinde aynı mantık ile dosya boyutlarını azaltabilir, istediğiniz süre boyunca önbelleğe alabilirsiniz.


Site Haritaları Oluşturma
Web yazılım ile site haritası planlama: içerik yönetiminizde oluşturduğunuz tüm kayıtların güncelleme tarihlerini oluşturmanız, harita planlamanızda oldukça işe yaracaktır. Sitenizde hafta da bir kez güncelleme yapıyorsanız eğer bu sayfanın XML site haritasının Frequency bölümünü (Weekly) olarak ayarlayın! Eğer ayda bir kez güncelleme yapıyorsanız (Montly) olarak ayarlayın! Birde statik olan hiç değişmeyen sayfalarınız için (Yearly) eklemeniz yeterli olacaktır. Eğer hiç değişiklik olmayan bir sayfa ya (Daily veya Weekly) yaparsanız, arama motoru botları bu sayfa zamanında yenilenmediği için değersiz olarak algılayacaktır. Bu şekilde 5-10 sayfa olduğunu göze alırsak sonuçlar genel olarak siteye yansıyacaktır.Geçerlilik Tarihleri;
Web sitenizde yeni bir işlem yaptığınızda mutlaka Config ayarlarından ya da otomatik olarak gerekli ayarlamalarını yapıp, son güncelleme ve geçerlilik tarihlerini belirtmenizde fayda sağlayacaktır.Schema Yapısal Verileri;
Schema.org un sunmuş olduğu yapısal verileri sayesinde, sayfalarınızı biçimleyerek arama motorları tarafında daha okunaklı hale getirebilirsiniz. Zengin kartlar diğer adı ile featured snippets tanımlamaları sayesinde sitenize hit çekmeniz daha da kolaylaşır. Bu gibi işaretleme unsurları hem ilgiye neden olur hem de birebir sayfa tanım ve biçimleri doğru yansıtılmış olarak SEO çalışmalarına katkı sağlar.İçerik Editörlüğü ve SEO ya uygun içerik oluşturmak


İçerik editörlerin SEO uygun makale yazması konu hakkında gerekli bilgilere sahip olması gerekir. Bunlar: özgünlük, doğru dil kullanımı, yaklaşım, konuya odaklanma, ahatar kelime uyumu gibi unsurları içerir. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır yasını incelemenizde fayda var! Makalerinizi oluşturduktan sonra, Makale Analiz Programı ile test etmeniz daha yararlı olacaktır.


İş ve Strateji Geliştirme


İş ve strateji gelişme SEO çalışmalarında uzun vade de planlama anlamına gelmektedir. İstediğiniz web projesini hayata geçirsenizde, bir geçerlilik tarihi vardır. Bu tarih bittiğinde eski verimliliğini alamaz bu yüzden sürekli güncel kalması, yeniliklere açık ve faydalı olması sağlanmalıdır. Bu olmadığında yeni alternatifler çıkabilir, kullanıcılar sıkılabilir, uygulama ve faaliyetler yok ise sadece bilgiye dayalı veya aynı uygulamalar ile nereye kadar algısı oluşur.


Web projelerde sektördeki kitleyi çekmek ve bunu kazanca dönüştürmek için, strateji geliştirip iş planlaması yapılması gerekir. Bu planlamayı yapabilmek için, öncelikle sektördeki rakiplerin incelenmesi, üstünlük durumu, en çok yoğunluk sağladığı ilgi alanı gibi unsurları öğrenmeli ve buna göre daha yararlı alternatifleri düşünüp, hayat geçirilmelidir. Bu doğrultuda yapacağınız uygulama her açıdan projenin önünü açacaktır. Daha fazla fark edilebilirlik, yoğun ziyaretçi akışı, tavsiyeler şeklinde gelişir.


Strateji geliştirme aşamasında tek bir odak nokta olmamalıdır! Öncelikle marka bilinirliğini artırmak gerekir. Tek elden yürütülen çalışmalar, istediğiniz sonuca erişmenizde zaman kaybı olur. Bunun olmaması için en iyi yol AR-GE yani sistematik ve eşzamanlı çalışma yürütülmelidir.


İş ve Strateji Geliştirme
İş ve Strateji Geliştirme

Marka bilinirliğini için planlama bölümü:


1. Araştırma ve planlama

2. Tasarım ve yazılım geliştirme

3. Teknik destek

4. Sosyal medya

5. Reklam ve tanıtım

6. Veri analiz ve raporlama

Şeklinde eş zamanlı olarak faaliyetler yapılmalıdır.


Dijital Pazarlama Süreci


Dijital pazarlama sürecinde çeşitli aralıklarla odak noktalardaki yeniliklerin ve faaliyetlerin ilgili kitlelere, iyi bir tasarım çalışması ve kampanya unsurları dalinde iletilmesi gerekir. Bu kitleleri çeşitli sosyal medya daki kullanıcılara, e-bülten e kayıt olan ziyaretçilere, sık kullanılan gmail, yahoo mail ve hotmail elektronik posta servislerine kayıtlı olan adreslere ulaşması durumda ya da kayıtlı e-posta listenizden dönüşüm almanız sağlanmalıdır. Mail ile göndereceğiniz kampanya metinleri içerisinde özellikle anahtar kelimelerinize vurgu yapmanız, otorite bakımında daha yararlı ve sağlıklı olacaktır.


Veri Analiz Süreci


Web projenizi daha sağlıklı bir konuma getirmeye yarayan veri analizleri ile çeşitli planlamalar doğrultusunda korumak, periyodik bakımlarını yapmak ve geliştirmek açısından fayda sağlayacağını unutmamamız gerekir.


Korumak: alakasız olarak sıkça verilen bağlantıların temizlenmesi, raporlar doğrultusunda hataların düzenlenmesi, anahtar kelimelerine verilen bağlantı oranlarını sabitlemek için çalışmaların yapılması işlemidir.


Periyodik bakımlar ile geliştirmek: sonuç alınamayan sayfaların bakım ve iyileştirmeleri, hatalar var ise düzenlenmesi, alakalı içeriklerden bağlantı referansların sağlanması, tanıtımları için çeşitli faaliyetlerin uygulanması gerekir.


Aylık Trafik Verileri: SEO açısından en önemli unsurlardan biride sitenize gelen ziyaretçi sıklığıdır.

Veri Analiz Süreci
Veri Analiz Süreci
  • Sadık ziyaretçi
  • Yeni ziyaretçi

Bunu şu şekilde düşünebiliriz. Her ay bir önceki aydan daha fazla kazanç sağladığımızda kâr ettik sayarız. Sadık ziyaretçilerin web sitemize girişi sadece bu oranı korumaya yöneliktir. Aslında işimiz yürüyor ama büyük bir kar etmiyoruz. Yeni ziyaretçiler olduğunda kazancımız artmaya başlıyor demektir. Bu yüzden de aylık trafik oranı bir önceki aydan daha iyi bir konumda olmalıdır.


Organik SEO nedir ne işe yarar?


Organik seo nedir? Başta Google olmak üzere diğer arama motorlarında ilgili anahtar kelimeler ile doğru sonuçların listelenmesini sağlamak amacıyla web sitesini belirli kriterlere uyumlu hale getirmektir.


Google seo nasıl yapılır?
Anahtar kelime yükseltme mantığı doğal faktörlerin uygulanması ve bu uygulamaları yaparken aşırıya kaçmama esasına dayanmaktadır. Kısa vade de başarı sağlamak için yapılan davranışlar ve yapay durumlar fark edilir ya da dikkate alınmaz. Bu durum SERP sonuçlarını olumsuz yönde etkiler.


Doğallığın temelini oluşturan en önemli unsur çeşitlilikten geçmesidir. Başında bahsettiğimiz gibi tek elden yürütülen çalışmaların doğal görünmemesinin sebebi budur. Bu sebeple yapılan çalışmaların yapısı, zamanlı uyarlama, uygulama biçimleri, kriterlerin çeşitlilikleri tabii ve kalıcı yükselmesini sağlamaktadır. Sadece Google’a endeksli değil! Bing, Yahoo gibi arama sitelerinide düşünmek gerekir.


Yukarıda belirtilen bu unsurlar en doğal yol ile yapılan SEO çalışmalardır. Arama motorlarınında tam olarak bir web projesinden beklentisi budur.SEO
Etiket:
Okunma Sayısı: 1036


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


SEO kategorisine ait diğer makaleler


100% Başarılı SEO Kuralı

100% Başarılı SEO Kuralı
İleri düzey SEO tekniklerinde, arama motorlarının tam olarak istediği SEO yapılandırılmasını en ince ayrıntıları ile listeledik.
Editör : Maksiweb / Tarih : 19.01.2017 16:13

Web Siteler İçin 10 Seo Kriteri

Web Siteler İçin 10 Seo Kriteri
İnternet alanında başarılı bir iş sahibi olmak istiyorsanız; bu yazıda size daha karlı bir site kurmanıza yardımcı olacak 10 SEO kriteri
Editör : Maksiweb / Tarih : 24.01.2017 21:38

Site İçi Google SEO Çalışması

Site İçi Google SEO Çalışması
Temel olarak site içi SEO çalışmalarını ön plana alırsak arama motorlarında kısa sürede, kalıcılığı sağlamış oluruz.
Editör : Maksiweb / Tarih : 28.01.2017 03:25

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!