SEO Uyumlu Makale Nedir ve Nasıl Yazılır?

Doğru tanımlamalar ile orta ve yüksek rekabette olan anahtar kelimelerle başarı sağlamak ve birden fazla kelime ile çıkmak için, makaleyi SEO ya uyumlu olarak yazmak gereklidir.

SEO uyumlu makale başlığı (TITLE) kullanımı ve ilk anahtar kelime tanımlaması, SEO açısından çok önemlidir; içeriğinde geçen kelimelerin en çok aranan ya da anlamsal anahtar kelimeleri mevcut mu? Kontrol edilmeli yoksa türetilmelidir. Anahtar kelime planlayıcı ile kelimenin tıklama başına maliyetlerini görebilir, orta veya yüksek rekabette olan kelimeler tercih edilebilir. Bu durum sıralama da etki ettiği gibi trafik sağlamada avantajlı olacaktır.


SEO uyumlu makale başlığı tanımlamak;

Örnek olarak e-ticaret sitesinde yer alan bir ürün ( (X marka) El Ayak Yüz Kremleri) başlığı yazıldığında, birden fazla anahtar kelime tanımlaması yapılmış olacaktır.

(X marka) = marka tanımı,
El Kremleri, Ayak Kremleri, Yüz Kremleri = ürün ve kategori tanıtımı
(X marka) Kremleri = marka ve ürün tanımı,
(X marka) Ayak Kremleri, (X marka) El Kremleri, (X marka) Yüz Kremleri = marka, kategori ve ürün tanımı

Bu şekilde kullanıldığında tek bir sayfa için, birden fazla anahtar kelime kullanılarak sıralama sağlanır. Önemli olan tanımları alaka içerecek şekilde yapmaktır. Bu durum farklı nitelikler taşıyarak ta geçerliliğini korur; sektör, konum, hizmet ve yine ürün marka tanımı yapılabilir.


SEO uyumlu makale açıklaması tanımlamak;

Üstteki örnekten yola çıkarak, aynı tanımlamalar özellikleriyle birlikte cümle kurularak eklenebilir. Örn: (X marka) El Ayak Yüz Kremleri hassas ciltler için en iyi, kuru ciltler için nemlendirici özelliğe sahiptir.

Açıklamada geçen kelimelere dikkat edildiğinde anlamsal anahtar kelimeler oluşturulmuştur.
Bunlar: (hassas ciltler için yüz kremleri, en iyi nemlendirici el kremleri, (x marka) kuru cilt kremleri…) Cümle kurulmak istenildiğinde daha çok (LONGTAIL) uzun kuyruklu anahtar kelime ortaya çıkmış olacaktır.
Bu durum tamamlandığında GOOGLE da fark görünür olur. Amaç birden fazla kelime ile listelemede çıkarak bunun önemli olduğunun vurgulanması, sayfaya değer katması ve istenilen tek kelimelerin başarıya ulaşması olacaktır.
İstediğimiz kelime (x marka ve ürün isimleri)


HEADER (H1 ve H2) etiketlerin kullanılması;

<h1>X marka El Ayak Yüz Kremleri</h1>

<h2>X marka Nemlendirici El Kremleri</h2>
paragraf açılarak konu hakkında ayrıntıların belirtilmesi, konu ile alakalı anlamsal ifadenin ilk 100 kelime içerisinde, bir defa ya mahsus kullanılıp vurgulanması (örn: nemlendirici el veya ayak kremleri)

LINK kullanılmak istenilirse, etiket yapısına özellikler eklenebilir (cilt kremleri, kuru ciltler, nemlendirici kremler)


Makale Okuma Kolaylığı;

Türkçe de, okuma kolaylığını elde etmek zordur ve sıkça kullanılan kelimeler uzundur. Bu sebeple makaleyi kısa tutmakta fayda var! En fazla 3 heceli kelimeler seçilmelidir. Daha az kelime ve daha kısa cümleler ile okunabilirlik kolay olmalıdır.


Makale Okuma Süresi;

Sayfa da geçirilmesi gereken süre yazılan makale ile alakalıdır. Okuma süresi 3 dakika ile 8 dakika arasında olmalıdır! Okurun aynı sayfa da saatlerce kalmasının hiçbir faydası yoktur. GOOGLE ANALYTICS kullandığınızda test edebilirsiniz. Makale içeriğine göre 5-8 dakika çevirim içi, sonrasında çevirim dışı olarak görünür. Hemen çıkma derecesi daha aza indirmek gerekir; bu durumun yaşanmaması için makale bitiminden sonra, daha ayrıntılı veya konu ile alakalı sayfalara yönlendirilmesi uygun olacaktır. Normal okuma seyrinde 130 kelime 59 saniye ye tekabül etmektedir. SEO açısından makale içeriği 5 dakika için, 650 kelimelik metin yazılması gerekir.


SEO
Etiket:
Okunma Sayısı: 1507


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


SEO kategorisine ait diğer makaleler


100% Başarılı SEO Kuralı

100% Başarılı SEO Kuralı
İleri düzey SEO tekniklerinde, arama motorlarının tam olarak istediği SEO yapılandırılmasını en ince ayrıntıları ile listeledik.
Editör : Maksiweb / Tarih : 19.01.2017 16:13

Web Siteler İçin 10 Seo Kriteri

Web Siteler İçin 10 Seo Kriteri
İnternet alanında başarılı bir iş sahibi olmak istiyorsanız; bu yazıda size daha karlı bir site kurmanıza yardımcı olacak 10 SEO kriteri
Editör : Maksiweb / Tarih : 24.01.2017 21:38

Site İçi Google SEO Çalışması

Site İçi Google SEO Çalışması
Temel olarak site içi SEO çalışmalarını ön plana alırsak arama motorlarında kısa sürede, kalıcılığı sağlamış oluruz.
Editör : Maksiweb / Tarih : 28.01.2017 03:25

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!