Nerdeyse her SEO platformunda içerik kraldır (content is king) denilse de aslında SEO çalışmaları web sitenin temellerinde başlar.

Bir web sitenin içerikleri ne kadar kaliteli olursa olsun eğer mevcut web sitede temel SEO özellikleri yer almıyorsa serp sonuçlarında iyi sıralamalar elde etmek mümkün değildir.


Deprem bölgesinde yer alan bir alana ev inşa ettiğinizi düşünün. Evin içerisinde son model eşyalar var ama evin beton kısmı tamamen kalitesiz malzeme. Gün gelip deprem olduğunda deprem bu evde güzel eşyalar var diyerek evinizi görmezden gelmez. Yani eviniz küçücük bir sarsıntı da bile zarar görür. Bu örneği kesinlikle web sitelerle özdeşleştire bilirsiniz.


İçerikler ne kadar sağlam olursa olsun eğer ilgili web site temel SEO kriterlerini içerisinde barındırmıyorsa en küçük serp dalgalanmalarında sıralama kaybı yaşar. Bu da içerik açısından emeklerin ziyan olması anlamına gelir. Bu etkisinden dolayı web site sahiplerinin web sitelerinin temel SEO kriterlerini taşımasına dikkat etmelidir.


Bu güne kadar web sitenizin içeriklerine odaklanmadıysanız şimdi sizlere vereceğimiz temel SEO özelliklerine göre derinlemesine bir şekilde düzenleme yapın. İçerikleriniz gerçekten de kaliteliyse bu temel SEO düzenlemelerinin serp sonuçlarınıza pozitif anlamda etkisinin olacağına şüpheniz olmasın.Web Sitenin Kod Yapısı


Bazı cihazlarda web sitenin tamamının açılamıyor olmasından dolayı Google örümcekleri flash tabanlı web sitelere savaş açmış durumdadır. Bu yüzden kesinlikle web tasarımlarda flash kodlamalar kullanılmamalıdır. Flash web siteler yerine HTML5 ve CSS3 olarak kodlanmış olan alt yapıları tercih etmelisiniz.


Bildiğiniz gibi Apple cihazlarında flash dosyaları çalışmamaktadır. Google örümceklerinin flash tabanlı web siteleri negatif olarak değerlendirmesinin en büyük sebepleri arasında bu yer alır.Cihazlarla Uyumlu Tasarım


Mobil kullanıcılar her geçen gün artmaktadır. Hatta bazı özel alanlarda mobil kullanıcıların masaüstü kullanıcılara oranla daha fazla oldukları da bilinmektedir.


Web sitenizin bu yüzden tüm cihazlarda uyumlu bir şekilde açılması gerekmektedir. Bu uyumu sağlamak için Responsive tasarımlar kullanılabilir.


Yapılan son Google güncellemelerinin büyük kısmı mobil first indexing ile alakalıdır. Eğer son zamanlarda sıralama kaybı yaşıyorsanız ve web siteniz tüm cihazlarla uyumlu değilse en kısa süre içerisinde Responsive tasarımlara geçiş yaparak bu kötü gidişata bir dur deyin.Web Site Navigasyonu


Okuyucuların web sitede rahat dolaşabilmesi için web site navigasyonu kullanılmalıdır. Özellikle HEADER kısmında yer alan menüler önemli bir navigasyon öğesidir. Ayrıca alakalı makalelerinize iç bağlantılar vererek web sitenizin navigasyon sistemine katkı sağlayabilirsiniz.


Navigasyon web sitelerin kullanıcı deneyimini arttırır. UX olarak ifade edilen bu durum en önemli SEO kriterleri arasında yer aldığından dolayı herkesin navigasyon öğelerine ayrı bir özen göstermesi gerekmektedir.BREADCRUMB Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır?

BREADCRUMB
BREADCRUMB


BREADCRUMB Türkçe adıyla (Ekmek Kırıntısı) ya da (Sayfa Yolu) olarak bilinmektedir. Ana dizin, sayfa başlığı ve alt sayfalar şeklinde hiyerarşik yapıda listelenen, okuyucuların web site de ilgili sayfa da olduğunu belirten bağlantı kümesidir.


BEADCRUMB nasıl kullanılır;
BEADCRUMB; arama motorlarının kabul ettiği Schema.org html biçimlendirme etiketleriyle yapılmalıdır.


<ol itemscope itemtype=”http://schema.org/BreadcrumbList”>
<li itemprop=”itemListElement” itemscope
itemtype=”http://schema.org/ListItem”>
<a itemprop=”item” href=”https://www.maksiweb.com“>
<span itemprop=”name”>Ana Sayfa</span></a>
<meta itemprop=”position” content=”1” />
</li>
<li itemprop=”itemListElement” itemscope
itemtype=”http://schema.org/ListItem”>
<a itemprop=”item” href=” https://www.maksiweb.com/blog/“>
<span itemprop=”name”>Blog</span></a>
<meta itemprop=”position” content=”2” />
</li>
<li itemprop=”itemListElement” itemscope
itemtype=”http://schema.org/ListItem”>
<a itemprop=”item” href=” https://www.maksiweb.com/blog/website“>
<span itemprop=”name”>Web Site</span></a>
<meta itemprop=”position” content=”3” />
</li>
</ol>


Web Site İçeriklerinin Kaliteli Olması


Web site sahipleri öncelikli olarak bir şeyler yazmak için kesinlikle makale yazmamalıdır. Yayımlanan içeriklerin kaliteli olması ve okunabilirlik düzeyinin yüksek olması gerekmektedir.


Uzun paragraflar yerine maksimum 3 cümleden meydana gelen paragraflar tercih edilerek okunabilirlik düzeyi arttırılır. Ayrıca makalelerde kesinlikle akıcı bir dil kullanılmalıdır. İçeriklerin akıcı olması ziyaretçilerin daha uzun süre geçirmelerini sağlayan önemli bir husustur.(H) Başlıkların Kullanımı


Her içerikte mutlaka en az 1 tane H1 tagı yer almalıdır. H1 taglarında yer alan kısım makalemizin başlığını ifade eder. Buna ek olarak H2, H3 ve H4 tagları da içerik akışına göre kullanılmalıdır. Bu tagların kullanılması ciddi anlamda okunabilirlik düzeyini arttırır.


Özellikle aşırı derecede uzun makaleler kaleme alıyorsanız ve okuyucuların aradıkları bilgilere kısa süre içerisinde ulaşması sizler için önemliyse kesinlikle (H) taglarının kullanımına ayrı bir özen göstermeniz gerekmektedir.


(H) başlıklar ile (TITLE ) genişliği eşdeğer olduğundan 500px ile 580px aralığında olmalıdır. Bu genişliği nasıl ayarlarım diyorsanız, Meta Piksel Hesaplama Aracı ile ölçüm yapabilirsiniz.CSS SPRITE Özelliği Kullanmak

CSS Sprite
CSS Sprite

CSS dosyalarında kullanılan resimleri tek bir resim olarak birleştirilip, ilgili CSS kodlamasında tek dosyadan çekilmesi, web tasarım dünyasında CSS SPRITE olarak tanımlanmaktadır. Bir web tasarımda birden fazla CSS dosyasının yer alması sorgu sayısının ciddi boyutta artmasına neden olur. Böyle bir durum da web sitenin açılış hızını olumsuz etkiler.


Web site hızı bir sıralama kriteri haline geldiği için CSS SPRITE özelliğinin var olmasına kesinlikle dikkat edilmesi gerekmektedir.


Örnek Kullanım;

/* CSS Sprite Kullanımı */
.facebook, .twitter, .mail, .star{
   background:url(sprite.jpg) no-repeat 0 0;
}
.facebook{background-position:-5px -5px}
.twitter{background-position:-35px -5px}
.mail{background-position:-5px -35px}
.star{background-position:-30px -35px}


Renk Uyumunun Yakalanması


Bir web site tüm özellikleri içerisinde barındırıyor olmasına rağmen serp sonuçlarında geri planda kalabilir. Bu durumun en büyük nedenleri arasında uygun renk kombinasyonunun oluşturulmamış olması yer alır.


Psikologlar bir arada 3 farklı renkten daha fazla rengin olmasının kişi psikolojisini olumsuz etkilediğini belirtmektedir. Bu yüzden web tasarımlarında uyumlu olan 3 farklı renkten başka rengin yer almamasına dikkat edilmelidir. İçerikleriniz kaliteli olsa da renkler kişinin sıkılmasına neden olabileceğinden dolayı okuyucular web sitenizi terk edebilir. Bu durum da SEO açısından olumsuz etkilerin meydana gelmesine neden olur.Okuyucularla Etkileşim Kurulması


Google index listesinde yer alan web sitelerin yaklaşık olarak %85’lik kısmında yorum yapma bölümü bulunur. Bu kısım okuyucularla etkileşim içerisinde olmayı sağlar.


Okuyucularda marka bilinci oluşturabilmek için kesinlikle yorum kısmından sorulan sorulara cevap verilmesi gerekmektedir. Okuyucularınızla ne kadar çok etkileşime girerseniz o derece de pozitif geri dönüşler alacağınızdan şüpheniz olmasın.
Web Site Haritasının Oluşturulması


Google örümcekleri web sitede yer alan içeriklerin varlığından oluşturulan site haritaları sayesinde haberdar olur. Bir web sitede eğer site haritası yoksa bu durum örümceklerin ilgili içeriklerden ya hiç haberdar olmamasına ya da çok geç haberdar olmasına neden olmaktadır.


Serp sonuçlarında iyi sıralamalar almak için kesinlikle ilk index alan web site olmak önemlidir. Bu yüzden eğer web site haritası oluşturmadıysanız en kısa süre içerisinde oluşturmanızı tavsiye ederim.


SEO uyumlu web sitede olması gereken temel özellikler bu şekildedir. Bu güne kadar gözünüzden kaçırmış olduğunuz kısımlar varsa kesinlikle verdiğimiz bilgiler doğrultusunda düzenlemeler yapmanızı tavsiye ederim.
SEO
Etiket:
Okunma Sayısı: 1093


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


SEO kategorisine ait diğer makaleler


100% Başarılı SEO Kuralı

100% Başarılı SEO Kuralı
İleri düzey SEO tekniklerinde, arama motorlarının tam olarak istediği SEO yapılandırılmasını en ince ayrıntıları ile listeledik.
Editör : Maksiweb / Tarih : 19.01.2017 16:13

Web Siteler İçin 10 Seo Kriteri

Web Siteler İçin 10 Seo Kriteri
İnternet alanında başarılı bir iş sahibi olmak istiyorsanız; bu yazıda size daha karlı bir site kurmanıza yardımcı olacak 10 SEO kriteri
Editör : Maksiweb / Tarih : 24.01.2017 21:38

Site İçi Google SEO Çalışması

Site İçi Google SEO Çalışması
Temel olarak site içi SEO çalışmalarını ön plana alırsak arama motorlarında kısa sürede, kalıcılığı sağlamış oluruz.
Editör : Maksiweb / Tarih : 28.01.2017 03:25

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!