Sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan her türlü tanıtım faaliyetlerine sosyal medya reklamcılığı denir. En iyi sosyal medya reklamları işletme veya pazarlama teorilerinde yer almaktadır.


Teknolojinin ürünü olan sosyal medya reklam yönetimi, kişiler ve topluluklar arasında hızlı iletişim kurulmasını sağlayan, web siteleri tarafından oluşturulan büyük iletişim ağıdır.


Günümüzde yaratıcı ve ticari tanıtımlar oldukça önem arz etmektedir. Son yıllarda reklam için yapılan harcamalar, gelirimizin büyük kısmını oluşturmaktadır. Rekabetin oldukça fazla olduğu internet ortamında sosyal medya da reklam vermek mecburiyet olmuştur.


Geleneksel tanıtım modellerinin önüne geçen internet reklamlarının en çok tercih edileni medya reklamlarıdır. Milyarca kullanıcıya sahip olan sosyal mecralar üzerinden yayınlayacağınız reklamlarla, hedeflediğiniz kitleye kısa bir sürede ulaşabilirsiniz.


Reklamlar sayesinde işletmeler ve kuruluşlar bilinirliklerini artırabilecekleri gibi, ürün ve hizmet tanıtımını da yapabilirler. Bu noktada sosyal medya reklam fiyatları ne kadardır sorusu akıllara gelir. Reklam setinden gösterim başına, tıklamalar, beğenmeler, video görüntülenmeleri ya da gönderi etkileşimi için fiyat alınır.


Aşağıdaki kategorilerden hangisi seçilirse seçilsin tanıtım ücretleri gösterim başına alınarak, yapılacak ödeme üzerinden hesaplanır.

 • Marka bilinirliği,
 • Erişim,
 • Trafik,
 • Etkileşim,
 • Uygulama yüklemeleri,
 • Video görüntülemeleri,
 • Potansiyel müşteriler bulma,
 • Dönüşümler,
 • Ürün kataloğu satışları,
 • Mağaza ziyaretleri gibi kategorilere ayrılır.

Bunlar göz önünde bulundurulduğunda reklam ücretleri için net bir tutar söylemek mümkün değildir; çünkü reklam veren kişiler maliyeti kendileri belirler. Dikkat edilmesi gereken nokta, az ücretle çok kişiye nasıl ulaşılabilir, bunun analizi yapılmalıdır. Aksi takdirde önüne geçilemeyecek şekilde maliyet harcaması yapılarak istenen amaca ulaşılamaz.


Medya reklamcılığı gerçek bilgilere dayanarak reklam vermektedir. Bu unsurlardan en önemli olanları şunlardır:

 • Bu sayede reklam verenler reklamın göstereceği kitleyi seçer.
 • Yaş ve cinsiyet tercihinde bulunabilir.
 • Yaşadığı konum bilgilerini belirtir.
 • Beğendiği sayfalar, arkadaşlarının beğendiği sayfalar gibi seçenekleri tercih edebilir.
 • Eğitim düzeyini inceler.
 • Medeni durumu

gibi bilgileri seçip, farklı hedef kitleler belirleyerek reklamın kimlere gösterileceğini seçebilir. Sosyal medya reklamcılığı eğitimi aynı ürün veya hizmet için belirli demografik özelliklere sahip hedef kitleye başka bir reklamda gösterilebilir. Tanıtımlar da çok yönlü etkileşime izin verir. Reklamı gören internet kullanıcısı, reklamı tıklayarak ürün hakkında çok daha detaylı bilgiye ulaşır. Ürünü satın alarak ürün hakkında ki düşüncesini iletir.Sosyal Medya Yönetimi
Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi


Sosyal medya yönetimi takipçileri gözlemler, onların dilinden anlar, uygun iletişim dilini kullanır. Bu mecraların erişim raporlarını ve analizini sunar.


Sosyal medya yönetimi nedir sorusuna tek cevap sadece paylaşım yapmak değildir!


Markaların ya da kurumların en çok düştükleri hata, hesapların birer kişisel hesap gibi yöneltildiğini sanmalarıdır. Sayıca ifade edilemez hesaplar ciddi bir rekabete kalkışmak veya profesyonel destek alma mecburiyetini doğurmuştur. Her markanın kendi bütçesine uygun, doğru kitleyi hedefleyen stratejileri mevcuttur.


Kurtlarla dans kaçınılmaz ise sosyal medya yönetimi eğitimi almak şarttır!


Akıllı telefonların artışı, internet alanındaki gelişmeler ile sosyal medya artık hayatımızın vazgeçilmez parçası haline geldi. Önceleri kişisel hesaplar olarak doğan, işletmelerin de gelişmesiyle giderek büyüyerek platform haline gelmiştir.


Bu büyüklüğün ortaya çıkardığı sosyal medya yönetimi ise başlı başına bir iş kolu olarak karşımıza çıkmıştır. Firmalar yönetim konusunda hakim olmadan, avantajların nimetlerinden faydalanmak için hazırlıksız ya da bilinçsiz olarak kendilerini böyle mecralara taşırlar. Sosyal medya uzmanı gözetiminden uzak, yanlış stratejiler, eğitimsiz çalışanlar sebebi ile onarılamaz hatalara, sebebiyet verirler.


Sosyal medya her ne kadar amatör insanların kendini eğlendirdiği yerler olarak görünse de aslında çok ciddi potansiyelleri olan ve doğrudan satış taktikleri için inanılmaz olanaklar sağlayan satış kanallarıdır. Doğru yapıldığında sizlere marka olmanın veya yeni satış kanallarının kapısını açacak dijital pazar alanı diyebiliriz.


Şirketinize uygun stratejiler, içerikler ile beslenecek sosyal medya yönetimi ajans kanalları aynı zamanda birbirlerine bağlı ve eşgüdümlü çalışacaklardır. Sosyal medya yönetimi pdf belgeler oluşturarak nasıl yapılacağına dair makaleleri araştırıp bilgi sahibi olmak gereklidir.


İnternet reklamları zaman kısıtlaması olmadan 24 saat boyunca yayınlanmaktadır. Böylece kullanıcılar günün hangi diliminde internette dolaşıyorsa o saatte reklam kullanıcıya iletilerek, reklamın zamandan bağımsız olarak gösterilmesi sağlanmaktadır.


İnternet reklamcılığı zaman yönünden çok daha esnek bir yapıya sahiptir. Geleneksel mecralar ise zaman yönünden kullanıcılara esnek yapı sunamamaktadır. Reklamın belirli saatlerde gösterilmesi istendiği takdirde ise geleneksel mecralar reklam ücretleri daha da artmaktadır.


İnternet reklamları hangi coğrafyadaki kullanıcılara gösterileceği açısından da kısıtlanabilir. Bu sayede sadece belirli yerde, bölgede veya ülkede hizmet ve reklam verenler hizmet verdikleri alanı seçerek sadece hedef kitlelerine reklam yayınlaya bilirler.


Geleneksel mecralarda da bu uygulama yerel yayınlarla mümkün olmasına karşın, yerel yayınlar prestij sahibi olmadığı için fazla ilgi çekmezler. Fakat internet reklamları yerel reklamlara göre daha prestijli olduğu için daha fazla ilgi çeker ve bu sayede daha başarılı olur.Sosyal Medya Eğitimi
Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal Medya Eğitimi

Sosyal medya eğitimi nedir? Neyi amaçlar ve nasıl alınır? Sosyal medya marka çalışmaları için sunduğu dijital çözümlerde ihtiyaç duyulması halinde tanıtımlara imkan verir.


Bu tanıtımları doğru ve planlı olarak yapabilmek içinde, önceden dijital pazarlama uzmanı tarafından eğitim almış olmanız gereklidir. Verilen bu eğitim, strateji geliştirme bilgisinden yola çıkarak belirlediği hedefe ulaşması için bir yol haritası çıkarır.


Hedef kitleyi genişleten ve potansiyel müşterilere erişme olanağını amaçlar. Bu amacı teşkil etmek içinde aşağıda sunulan çalışmalar icra edilir.


 • Alanlara uygun şekilde blog oluşturur.
 • Raporlama yapar.
 • Marka hakkında ne konuşulduğunu takip eder.
 • Markanın itibarını korur.
 • Satın alma potansiyelini ölçer.
 • Markanın müşteri kitlesini belirler.
 • Potansiyel müşterilerini gözeterek hedefleme yapar.
 • Doğru kaynaklar üzerinden bütçeyi yönlendirir.

Çeşitli kaynakları araştırıp konuyla ilgili ücretsiz sosyal medya eğitimi dokümanlarını indirebilir, hedef kitle ile buluşacak mecralara özel stratejiler geliştirebilirsiniz.Sosyal medya uzmanlığı eğitimi


İnternet üzerinden reklamların hızlı bir şekilde hazırlanarak yayınlanmasını sağlamaktadır. Aralıksız olarak düzenlenen eğitim programları, katılımcılarına her gün biraz daha önem kazanan dijital pazarlama araçları stratejilerine dair, markalara ve kurumlara uygulanabilecek şekilde yetenek seti ve beceri kazandırma amacını taşımaktadır.


Alanında uzman akademisyenler ve yöneticiler tarafından verilen kurslar ile katılımcılar gerek ajans gerek marka tarafında tam yetkiyle çalışabilecek sosyal medya uzmanı olarak mezun edilir.


Katılımcılara program özelliklerini, güncel pazarlama araçları ve teknolojilerini tanıtarak, yeni pazarlama kanallarını yakından tanıyan etkili biçimde kullanabilen, pazarlama uzmanı yetişmesini sağlar.


Bir kişi isterse dijital medya danışmanı da sosyal medya uzmanı da olabilir!


İşe yavaş yavaş başlamanın önemi çok önemlidir. Sosyal medya yı tanımak veya özümsemek, bolca pratik yapmak ileride insanın önüne çıkacak fırsatları da açacaktır. Kişiler ne kadar bilgi sahibi olursa, danışmanlığını vereceği markalara da o kadar faydalı olacaktır.Sosyal Medya


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


Sosyal Medya kategorisine ait diğer makaleler


Popüler Sosyal Medya Siteleri

Popüler Sosyal Medya Siteleri
Türkiye de 46 milyonluk aktif internet kullanıcı sayısının yaklaşık 42 milyonu aktif olarak sosyal medya kullanıyor.
Editör : Maksiweb / Tarih : 22.02.2017 01:48

Sosyal Medya Uzmanlığı Kursu

Sosyal Medya Uzmanlığı Kursu
Sosyal Medya Uzmanlığı Kursu, Sosyal medya uzmanlığı nedir ve Eğitiminde neler anlatılır? Kariyerinize Katkıları, İşkur ve işmek sosyal medya uzmanlığı kursu
Editör : Maksiweb / Tarih : 25.07.2018 17:18

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!