Web Site Amacı

Web site: Amacı ile alakalı kurgulanıp tasarlanan, yazılım tarafı ile geliştirilen hizmetleri, ürünleri, markası diğer tüm faaliyetleri gerek görsel, işitsel olarak sunulan, kimi zaman mağazada satılan bir veya birden fazla ürünleri uluslararası alıcıları ile buluşturan çalışmaların tümüdür.


Kaç çeşit web sitesi vardır?

Kar elde eden veya etmeyen olarak iki çeşittir. Web sitelerini sektör olarak görmek karmaşık hal alabilir, bu yüzden daha anlaşılır olması için alan adına göre belirlenir.


Alan Adları ve Anlamları

Genel olarak kullanılan alan adları ingilizce anlamının ilk 3 harfini uzantı olarak kullanmıştır.


(.com) COMMERICAL kelimesinin kısaltılmış halidir. Ticari olarak türetilmesine rağmen, farklı hizmet sunan web siteleri içinde kullanılmaktadır. Ençok tercih edilen alan adı diyebiliriz.


(.net) Ağ uzantısı anlamında ve NETWORK kelimesinin kısaltılmış halidir. Çeşitli uygulama, program, kitap, CD, oyun, bilgi amaçlı online servis sağlayan web portal siteler için kullanılır.


(.org) Organizasyon anlamında ORGANIZATION kelimesinin kısaltılmış halidir. Çeşitli organizasyon faaliyetlerini yürüten etkinlikler sunan, belirli topluluklara hizmet veren kuruluşlar kullanır. Bunlardan bazıları dernek web siteleri ve fuar web siteleridir.


(.edu) Eğitim kurumları için kullanılan alanadı’dır. EDUCATION kelimesinin kısaltılmış halidir. Daha çok Üniversite web siteleri kullanır.


(.gov) Devlet kurumları için türetilmiş alanadı’dır GOVERNMENT kelimesinin kısaltılmış halidir.


TR Uzantılı Alan Adları Almak

Ticari kuruluşlar için, aşağıdaki sözü geçen belgelerden bir tanesi gereklidir.


Ticaret odasından alınmış olan Faaliyet Belgesi, Ticari Sicil Belgesi, Oda Sicil Kayıt Sureti ya da Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi’nde yayınlanmış olan Ticaret Ünvanı İlanı, Türk Patent Enstitüsü’nden alınmış Marka Tescil Belgesi veya Marka Başvuru Belgesi.


Web Sitesi Sahibi Olmak İçin Neler Yapılır?

İlk yapılması gereken sağlayacağınız hizmet ile alakalı alan adını kiralamak gerekir. 1 ile 10 yıl arası kiralanabilir. Web sitesi yaptırmaya karar verdiğinizde mutlaka öncelik alan adını almak olmalıdır! Çünkü zamana bırakırsanız farklı bir kişi tarafından aynı isim alırsa alternatifler aramak zorunda kalırsınız. Dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, alan adının daha önce kullanılıp kullanılmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunun için http://web.archive.org adresinden sorugulaya bilirsiniz. (Arama motorları tarafından ceza almış ya da kötü amaçlar için kullanılmış olabilir!)


Daha sonra WEB HOSTING veya sunucu kiralanması gerekir. Web sitesi içerisinde yer alan resimler, ses dosyaları, yazılar, videolar, kod dosyaları ve çeşitli dokümanlar web alanında saklanır ve buradan yayınlanır.


Tarayıcıdan adres satırına www.alaadı... yazıldığında size özel olarak ayrılan harddiskte açılan alana yönlenir. Yeni bir alan adı ve web hosting kiralamak için, MAKSIWEB ile iletişime geçebilirsiniz.


Web Sitesi Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmeli? Makalemizi okuyunuz!Web Site
Etiket:
Okunma Sayısı: 1747


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


Web Site kategorisine ait diğer makaleler


Google PageSpeed

Google PageSpeed
Web site performansının önemi arama motorlarında hızlıca yükselmenin en önemli faktörüdür; web sitenizi 1 saniye altında açılabilir hale getirmenin yöntemleri
Editör : Maksiweb / Tarih : 17.01.2017 10:25

Web Tasarım Modelleri

Web Tasarım Modelleri
Web Tasarım Modelleri; web teknolojileri alanında ki yeniliklerden biri CSS3 ile beraberinde kullanıcı deneyimine yönelik tasarım modelleri getirdi.
Editör : Maksiweb / Tarih : 12.04.2017 16:51

Http Durum Kodları

Http Durum Kodları
Http Durum Kodları; Http status kod, status code ne demek? Sunucu taraflı servisler ile iletişim sağlayan isteklerin kontrolleri yanıtlar ve durum kodları
Editör : Maksiweb / Tarih : 01.12.2017 07:28

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!