Daha iyi bir web sitesi sahibi nasıl olunur?

İyi bir web sitesi sahibi olmak için, kişilerin yaptıracağı web sitesinin gözle görülür kısımları hakkında az da olsa bilgi sahibi olması gerekir. Neden? Dediğinizde ileride size çalışma ile ilgili sorun çıkaracak, yeniden yapılmasını gerektirecek, ek maliyet getirecek durumlardan kaçınmak ve prestij kaybetmemek içindir.


İyi bir web sitesi emek verilmesi ve hassas olunması gereken bir iştir. Fark edilmeyen bir hata, kayba neden olabilir. Örnek: mağazadan bir ürün almak isteseniz, kenarında ufak bir çizik olsa teşhirdir almazsınızda değeri düşüktür. Web sitesinin ilk görünümüde aynı şekildedir.


Sıkça karşılaştığımız web sitesi ile ilgili sorunlar;

Firma, SEO çalışması yaptırmak istediğinde, analiz sonrası web sitesinde ki hatalar, sayfaların geç açılması, tarayıcı uyumsuzluğu, tasarımın mobile uyarlı olmayışı web sitenin arama motorları tarafından olumsuz yönde etkilenmesidir. Hal böyle iken yükselmesi ve başarı sağlaması çok zordur ve mecbur kalındığında web sitesini baştan yapmaya kadar zorlar. Üst satırda vurguladığımız üzere bu gibi durumların olmaması gereklidir.


Web sitesini yaptıracağınız kişi ya da firmaları seçmek, iyi bir analizden geçirmek çok önemlidir.


Uygun fiyat teklifi alırsınız huylanırsınız bu iş bu fiyata mı, fazla fiyat ister tamam bu işi biliyordur dersiniz. İş bitti der ortada bir şey yoktur! Biri çıkagelir tanıdığım var ona yaptıralım para bile almaz der görüşülür tamamdır abi o iş bende halledicem der aradan 10 yıl geçmiştir. Dostunuz önerir amca oğlu var birkaç yıldır web tasarım işi yapıyor verirsin eline üç beş bişiler halleder denildiğinde de uzak durmanız yararınıza olacaktır. Her sektörde olduğunu gibi halk tabirinde uygun fiyata iş yapanlar işi ağaya düşürenler olarak bilinsede, bu şekilde tavsiye edenleri kimse görmez.


Söz konusu firmanızın prestiji ise bu kadar kolay mı? Demelisiniz. Bunun için iyi bir araştırma yapmalı ve işin hakkını verene teslim etmelisiniz. Web sitesini bir kez yaptırmak vardır, birde periyodik yaptırmak vardır.


En etkili yol referans, web site durumu ve site analizidir. Bu durum birebir olarak ta yapılabilir sadece istenilmesi gereken gösterin bize yapılan işin hakkını sonrasında kararınız net olur.


Ne istediğinizi bilmeniz çok önemlidir. Eğer web sitesi ile ilgili bir fikriniz yoksa, Aynı sektörden kurumların sitelerini gezebilir, fayda sağlayacağını düşündüklerinizi not alabilirsiniz bu durum konuyla ilgili fikirler edinmenize yardımcı olacaktır ya da web tasarım yapan firma ya da kişiden fikir talep edin. İşini iyi yapan her zaman müşterilerini düşünür ve en iyisi olması için fikirlerini doğru yönde kullanır.


İyi bir web sitesi için fiyat öncelikli tercihiniz olmamalıdır! Sadece yapılacak işe önem verdiğinizi belirtmeniz, ödediğiniz maliyetin kârlı bir yatırım olarak tarafınıza yansımasını ve tekrar tekrar web sitesi için maliyet ve zaman harcamayacağınızı benimsemiş olmalısınız.


Daha önce bir web sitesi yaptırdı iseniz bunları düşündünüz mü?

 • Web sitesi doğru ve amacına uygun şekilde yapılmış mı?
 • Tüm doneleri temin etmenize rağmen eksik, hata ve yetersizlik gibi bir durum var mı?
 • İlerleyen süreçte geri dönüşüm oldumu?
 • Firmamızı iyi yansıtıyor mu?
 • Müşterilerinizden web sitenizle ilgili olumlu eleştiriler aldınız mı?
 • Arama motorlarında çıkabiliyor muyum?
 • Hizmetler ve ürünler için teklif isteyen oldu mu?
 • Belirli bir ziyaretçi kitlesine sahip miyim?
 • Sektörümde bilinir durumda mıyım?

diye sorgulamanız gerekir! Web sitesi sahiplerinin görebildiği kısmı ile ilgili web tasarımında renk uyumlulukları, yazı tipi seçimi, resim çözünürlükleri ve tasarım taslağı yeterli gelebilir fakat günümüz web teknolojilerinde, gereksinimleri karşılamaya yönelik unsurlar gelişmekte olup ve bu unsurlara göre web sitesini hazırlamak, hem işi yapan hemde yaptıran kişiye her yönden avantaj sağlamaktadır.


Web sitesinde avantaj sağlayan unsurlar;

 • Kurumunuza özgü web tasarım
 • Web sitenin simetrik sayfa yapısı,
 • Tarayıcı, Mobil ve Tablet cihazlarda web sitenin düzgün şekilde görünmesi,
 • Yeni teknolojik yazılımın kullanılması,
 • Hatasız web yazılımı yapılması,
 • Hatasız içerik ve versiyonuna uygun doğru kodlama olması,
 • Performanslı hızlı açılan sayfalar,
 • Web site güvenlik (DDOS, SPAM, XSS) zafiyeti olmaması,

Bu gibi işlemler yapıldıktan sonra, kontroller için SEO Araçları sayfamızdan web sitenizi test edebilirsiniz.Web Site


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


Web Site kategorisine ait diğer makaleler


Google PageSpeed

Google PageSpeed
Web site performansının önemi arama motorlarında hızlıca yükselmenin en önemli faktörüdür; web sitenizi 1 saniye altında açılabilir hale getirmenin yöntemleri
Editör : Maksiweb / Tarih : 17.01.2017 10:25

Web Tasarım Modelleri

Web Tasarım Modelleri
Web Tasarım Modelleri; web teknolojileri alanında ki yeniliklerden biri CSS3 ile beraberinde kullanıcı deneyimine yönelik tasarım modelleri getirdi.
Editör : Maksiweb / Tarih : 12.04.2017 16:51

Http Durum Kodları

Http Durum Kodları
Http Durum Kodları; Http status kod, status code ne demek? Sunucu taraflı servisler ile iletişim sağlayan isteklerin kontrolleri yanıtlar ve durum kodları
Editör : Maksiweb / Tarih : 01.12.2017 07:28

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!