İnternetin icat edildiği, yaygın olarak kullanılmaya başlandığı 1990 yılından beri internetle ilgili teknolojilerde gelişmeler meydana gelmiştir.Web teknolojileri denildiğinde, HTML (Hyper Text Markup Language) anlaşılırdı. Her şey gibi web teknolojileri de gelişti hayatımıza kolaylıklar getirdi. HTML, adından da anlaşılacağı gibi sadece Monolog olarak metinlerin yer aldığı, metinleri tek taraflı olarak kullanıcıların hizmetine sunmayı hedefleyen bir yapı arz etmekteydi. Ancak geçen yıllar içerisinde HTML dili, XHTML ve HTML 5 gibi sürümlere kadar geliştirildi ve CSS3 stil şablonlarıyla birlikte kullanılarak, pek çok kolaylıklar sunmaya başladı.Web teknolojileri, Web teknolojileri 1.0, Web teknolojileri 2.0, Web teknolojileri 3.0 ve Web Teknolojileri 4.0 olarak adlandırılan gelişimler yaşandı. İlk internetin ortaya çıktığı yıllarda Web 1.0 teknolojileri bile kullanıcıların başını döndürmeye yetmişti. Bu teknoloji sayesinde ilk defa bir noktadan bir noktaya veriler ağ üzerinden gönderilebiliyor. Kurumların uzaktan WEB’e koydukları verileri binlerce insan kullanabiliyor.


Web Teknolojileri ve Uygulamaları


Web teknolojileri 1.0’ın (monolog; belge odaklı) internette tek yönlü bir iletişime imkan sağladığını, Web teknolojileri 2.0 (interaktif web; etkileşimli) teknolojisinin ise kullanıcı odaklı yapısıyla sanal dünyaya demokrasi getirdiğini, insanların yalnızlık içerisinde sosyalleşmesine basamak oldu.Bloglar, Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım siteleri aktif kullanılmaya başladı. Artık herkes bu teknoloji ağıyla düşündüklerini yazmak ve başkalarıyla paylaşarak, insanlar gittiği lokantaları, cafeleri ve yediklerini sosyal ağlarda göz önünde tutuyor, bu paylaşımlarda fikirlerini beyan ederek başka insanlarada fikir veriyorlar.Kullanıcılar teknolojinin nimetlerinden yararlanarak her türlü bilgiyi paylaşmaya başladı. Bu paylaşılan bilgiler, zaman içerisinde bilgi kirliliği de sebep oldu. Kullanıcıların istediği doğru bilgiyi, önlerine getirecek akıllı bir teknolojiye ihtiyaç vardı, bu da Web teknolojileri 3.0 ile hayatımızda yerini aldı.


Web Teknolojilerini Tanımak


Web teknolojileri 3.0 (semantik web; bilgi odaklı) ile internetin akıllanacağını söylemek mümkün. Bu teknolojide kimin kimi tanıdığı bilgisi önem kazanacaktır. Uygulama seviyesinde açıklık, sosyal grafik uygulamaları ile kullanıcıyı tanıma, kişiselleştirme konuları revaşta olacaktır.Web Teknolojilerinde Sanal Gerçeklik


Bir saniye içerisinde 100 GIDABIT bağlantı ve bant aralığı olan her şeyin artık online networklar üzerinden kurulduğu, yapay zekaya sahip web teknoloji mimarisidir. Web 4.0 (intelligent web) özellikle kodlanan yapay zeka ile sorunları tespit edebilir ve çözümler üretebilir.Web teknolojileri 1.0, WWW (World Wide Web) üzerinde düz verinin “okunabilmesi” anlamına gelirken, Web teknolojileri 2.0’ın ise, interaktif verinin “yazılabilmesi”, Web teknolojileri 3.0’ın dinamik uygulamaların, interaktif servislerin ve makineden makineye etkileşimli uygulamaların “çalışabilmesi” anlamlarına geldiğini, Web Teknolojileri 4.0 ise fiziksel disklerden uzaklaşıp, tamamen sanal networkler üzerinde kurulu teknoloji olarak ifade etmek mümkündür.Her geçen gün web teknolojileri, yeni web teknolojileri uygulamaları, modern web teknolojileri olarak karşımıza çıkmakta. Bu alanda açılan web teknoloji kursları, gelişmiş web teknolojisi programları kullanıcılara web teknoloji alanında kendilerini geliştirmek açısından olanak sağlamaktadır.


Yorum Yaz

Makale hakkında ki soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.Lütfen! Yorumlarınızı imla kurallarına uygun olarak yazınız!


Web Teknolojileri kategorisine ait diğer makaleler


Başarılı web site nasıl olmalı?

Başarılı web site nasıl olmalı?
Bilinçli ve programlı olarak yürütülen tasarım ve yazılım aşamalarının ön plana çıkmasıdır. Başarılı web sitesi denildiğinde yapılması gereken tüm unsurlar.
Editör : Maksiweb / Tarih : 16.01.2017 11:04

Popüler Yazılar


Google PageSpeed
17, Ocak 2017 Salı

Arama Motoru Optimizasyonu
21, Şubat 2017 Salı

100% Başarılı SEO Kuralı
19, Ocak 2017 Perşembe

Popüler Sosyal Medya Siteleri
22, Şubat 2017 Çarşamba

E-bülten

Güncel makaleler'den ilk siz haberdar olmak istiyorsanız, e-bültene kayıt olun!