Web Proje Geliştirme Nedir?

Web Proje Geliştirme; hedeflere ulaşmak için planlanıp tasarlanan, fikirden uygulamaya geçiş yönetimidir.

Projeler, hedef ve amaçlara ulaşmak amacıyla uygulanır. Genellikle faydalı bir değişim getirmek ya da değer katmak için yapılır. Projelerin esneklik payı düşünülerek başlangıç ve bitiş tarihleri olmalıdır. Projeye harcanan çaba, hedef ve amaçlarına uygun olarak, planların dışına çıkmamaktır.

Web Proje Geliştirme
Web Proje Geliştirme

3 AŞAMADA PROJE (Fikir, Projelendirme, Uygulama)

Fikirden Uygulamaya Geçiş

Nasıl ve Nereden Başlanmalı?

Gelişime açık olan her bir kişinin, hayata geçirmek istediği bir veya bir den fazla projeleri mutlak vardır. Projenizin ana fikri aklınızın bir köşesinde olsa da detayları zaman içerisinde parça parça oluşur, fakat ana fikir gibi kalıcı değildir. Fikirler değiştikçe bir önceki hatırlanmaz, aslında önemlidir. Projeniz ile alakalı olduğundan ayırt etmemeniz gereklidir; bu sebeple fikirlerinizi not alınız. İlerleyen süreçte analiz edildiğinde, uygun olup olmadığına karar verilir.

Farklı fikirler oluşumu tamamlayabilir; çevrenizde konu ile ilgili bilgi sahibi olan kişilere, projenizden bahsedip farklı fikirler alabilirsiniz.

Not aldığınız unsurların her biri projeye değer katmak için amaçlandığından, faaliyetler ve alt faaliyetler dizisi olarak proje temeli ortaya çıkmış olacaktır.

Bir sonra ki süreç faaliyetler için kaynak araştırma ve planlama

Her bir faaliyet amaca hizmet edeceği için, doğru planlanmalıdır.

Web projenizi planlamanız için önemli unsurlar;

  • 1. Proje amacı nedir?
  • 2. Proje Konumu: faaliyetlerin yürütüleceği konum uluslararası mı, şehir dışı mı, belirli bir ilçede mi?
  • 3. Kimler için: özel sektör, kurumlar, genel vb...
  • 4. Proje faaliyetleri: örnek olarak, Sosyal, Organizasyon, Reklam, Kar elde eden veya etmeyen hizmetler…

Yukarıda yer alan unsurları yazılı olarak doküman haline getirdiğinizde fikrinizin sadece düşünceden ibaret olmadığı gibi elle tutulur olması sizi başarınıza bir adım taşıyacaktır. Diğer önemli ayrıntı uygulamaya geçildiğinde aşamaları takip edip, işleyişin doğruluğundan emin olursunuz.


Uygulamaya geçiş

Gerçekleştirmek istediğiniz web projeleriniz konusunda sonuç odaklı çözümler üretebilmemiz için, web projenizin amacını ve hedefini belirtmeniz sonrasında, karşılıklı fikir alışverişinde bulunabilir, gelişen süreçte proje planlama, gerekli kaynakları belirtme, zaman belirleme, asgari düzeyde maliyetleri hesaplama ve tercihiniz doğrultusunda uygulamalarınıza ilk adımı atabiliriz.

Ayrıntılı bilgi için, iletişime geçiniz veya projeniz için teklif isteyiniz.